Samoodečty a mimořádné vyúčtování

Pravidelná evidenci samoodečtů z elektroměru/plynoměru (např. na našem portálu) vám umožní mít spotřebu energií pod kontrolou. Nebojte se, samotný proces je snadný, stačí jen opsat čísla z daného měřidla. Díky samoodečtům můžete získat přehled o nenadálých výkyvech ve vaší spotřebě.

Samoodečet, neboli kontrolní odečet se provádí při změně ceny elektřiny/plynu nebo při změně dodavatele. Oznámení stavu elektroměru/plynoměru můžete v den odečtu nebo nejpozději do 2 dnů od dané změny. Pozdější nahlášení stavu elektroměru/plynoměru bohužel nebude bráno v potaz. Vámi nahlášený stav měřidla k datu odečtu bude zohledněn v řádné fakturaci.

Samoodečet není povinný! V případě, že není samoodečet k dispozici, se automaticky postupuje podle vyhlášky č. 251/2001 Sb. Ministerstva průmyslu a obchodu, která stanovuje rozložení spotřeby do jednotlivých měsíců.

Fakturační odečet je odečet stavu elektroměru/plynoměru, který slouží k vyúčtování spotřeby elektřiny/plynu za dané období. Odečet je prováděn pověřenou osobou distribuční společnosti přímo na daném odběrném místě.

Upozornění: Provozovatel distribuční soustavy může do 15-ti kalendářních dní od obdržení nahlášeného stavu odečet přijmout či zamítnout.

Mimořádný odečet je samoodečet nahlášený zákazníkem, na jehož základě bude provedena mimořádná fakturace odběrného místa. Je možné nahlašovat je každý měsíc, ale datum odečtu musí být vždy poslední den v měsíci a nahlášen musí být v den odečtu nebo nejpozději do 2 dnů od odečtu.

Upozornění: Mimořádnou fakturaci každý provozovatel distribuční soustavy neprovádí a tato služba je zpoplatněna:

  • Distribuční území GasNet s.r.o. – poplatek 36 Kč bez DPH
  • Distribuční území ČEZ distribuce a.s. – bez poplatku
  • Distribuční území Pražská Plynárenská distribuce, a.s. – poplatek 80 Kč bez DPH
  • Distribuční území PREdistribuce, a.s. – neumožňuje mimořádné vyúčtování
  • Distribuční území EG.D, a.s. – poplatek 52 Kč bez DPH

V případě požadavku o vystavení mimořádného fakturačního vyúčtování k 31. 12. daného roku si Vás dovolujeme informovat, že vystavení faktury je podle vyhlášky ERU 210/2011 §15 ods.3 bezplatné.

Samoodečet si můžete snadno zadat přes zákaznický portál Můj ELIMON.

Přidejte se k nám a šetřete díky naší Svěží energii.

Je to snadné. Stačí se nám jen ozvat.

Nechte nám kontakt, zavoláme vám

Nemáte čas to teď řešit? Nevíte, co si připravit? Nic se neděje. Zavoláme vám a předáme si všechny potřebné informace.

Děkujeme za odeslání formuláře.

Nezávazná cenová nabídka

Pošlete nám poslední vyúčtování a my vám zašleme nezávaznou nabídku na dodávky energií. Je to skutečně tak snadné.